Choć szumy uszne zdarzają się każdemu, to problem pojawia się wtedy, gdy pacjent doświadcza ich stale. Mimo że wydaje nam się, że dźwięki słyszymy w jednym uchu lub w głowie, to w rzeczywistości są to dźwięki fantomowe, które powstają w mózgu bądź w uchu wewnętrznym. Zazwyczaj słyszymy gwizdanie, brzęczenie lub  syczenie. Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom powodującym szumy uszne, a także ich rodzajom.

Czym są szumy uszne?

Szumy uszne to dźwięki fantomowe, które nie pochodzą ze źródeł zewnętrznych. Powstają w uchu wewnętrznym oraz mózgu, jednakże są słyszane najczęściej w jednym uchu. Szumy uszne mogą się nasilać bądź występować stale, a różnią się od siebie stopniem nasilenia, głośności, wysokości oraz brzmienia. W zależności od rodzaju mogą powodować dyskomfort.

Rodzaje szumów usznych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szumów usznych:

  • skompensowane – są mniej uciążliwe, można również (w niektórych przypadkach) całkowicie je wyeliminować,

  • nieskompensowane – powodują duży dyskomfort, ponieważ występują stale. Mogą prowadzić do zaburzeń snu, stresu, depresji. Pacjent najczęściej odczuwa ból głowy i uszu, zawroty głowy. 

Co może powodować szumy uszne?

Jednym z czynników, które mogą powodować występowanie szumów usznych jest długotrwały stres.

Szumy uszne mogą powstać na skutek zażywania leków, między innymi przeciwbólowych, antydepresyjnych czy leków na nadciśnienie.

Najczęstszą przyczyną zaburzeń słuchu jest jednak przebywanie w hałasie bez odpowiedniej ochrony. Należy unikać słuchania głośnej muzyki, a także dbać o odpowiednią higienę.

Do kogo zgłosić się po pomoc, jeśli dokuczają nam szumy uszne?

Jeżeli szumy uszne występują stale, należy jak najszybciej zwrócić się po pomoc do audiologa lub laryngolog Gdynia. Specjalista wykona odpowiednie badania, które pozwolą mu określić rodzaj oraz stopień zaburzenia słuchu, a także zaproponuje skuteczne metody leczenia szumów usznych.