Zaburzenia widzenia mogą być związane z istnieniem wielu chorób, takich jak zaćma, schorzenia rogówki czy siatkówki, jednak to niejedyne powody wystąpienia wad wzroku. Do pogorszenia widzenia może dojść jednak nie tylko na wskutek z wad wzroku lub okulistycznych schorzeń, ale również chorób ogólnoustrojowych, między innymi cukrzycy czy nadciśnienia. 

Aby mechanizm widzenia działał bez zarzutu, potrzebna jest współpraca wszystkich elementów drogi wzrokowej. Rogówka skupia promienie świetlne, które wpadają przez źrenice do oka. Taki impuls dociera do siatkówki, gdzie pręciki i czopki odbierają bodźce, a następnie przesyłają je do mózgu, gdzie powstaje ostateczny obraz. W przypadku zakłóceń któregoś z tych etapów procesu może dojść do zaburzeń wzroku.

W Klinice Zmysłów w Gdyni zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń wzroku. Najpierw okulista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, a następnie sprawdza stan wzroku za pomocą nowoczesnej aparatury. Tylko dokładna diagnostyka pozwala na poznanie przyczyny zaburzenia oraz dostosowanie skutecznego planu leczenia.